Na rower poleć do Rotterdamu

rotterdam lotyJeśli ktoś kupił bilet lotniczy do Rotterdamu lub do innego Holenderskiego miasta, niech pod żadnym pozorem będą na miejscu nie wypożycza samochodu. Rotterdam jak i cała Holandia to raj dla rowerów, według mnie cała Europa, a nawet świat, powinni uczyć się od nich. Będąc w Rotterdamie od razu zobaczymy, że na każdym kroku mamy do dyspozycji wypożyczalnie rowerów oraz tysiące kilometrów tras rowerowych lub pasów na jezdni przeznaczonych tylko dla tych dwukołowców.
Jadąc do Rotterdamu, możemy zdziwić się widząc olbrzymie parkingi rowerowe często nawet wielopoziomowe lub ścieżki rowerowe z dala od dróg samochodowych, prowadzące po miłych dla oka okolicach. W Rotterdamie jednak wszyscy rowerzyści mają określone zasady, nie są dyskryminowania lecz traktowania na równych prawach. Większość holendrów ma z reguły kilka rowerów, w zależności od potrzeb: miejskie, górskie, szosowe.
Jednak nie wszystko wygląda tak pięknie, w godzinach szczytu na drodze do Rotterdamu często dochodzi do sytuacji, że mniej zakorkowane są trasy samochodowe niż rowerowe. Często dochodzi tu też do dewastacji i kradzieży rowerów, dlatego trzeba uważać gdzie się parkuje, a najlepiej nie zostawiać roweru na noc na ulicy. Warto wiedzieć, że rower który nie jest przypięty czyli zabezpieczony przed kradzieżą, traktowany jest jako bezpański i można go sobie przywłaszczyć. Dla nas jest to dziwne prawo, ale w Rotterdamie jest to normalne ponieważ częstym zjawiskiem jest pozostawianie starego roweru, gdyż jest to tańsze od zezłomowania go, a ponieważ rowery są często nierejestrowane (chociaż powinny być), taki proceder jest nagminny.
Lecąc do Rotterdamu lub nawet innego miasta, jeśli wybieramy się na dłużej warto zabrać swój rower, wtedy ominą nas opłaty związane z wypożyczalnią. Planując podróż po Holandii na rowerze nie potrzebne nam mapy, trasy są wspaniale opisane, co kilka kilometrów spotkamy apteczki oraz skrzynki z narzędziami i drobnymi częściami rowerowymi, które mogą nam być potrzebne w podróży, co najważniejsze można z nich korzyść bezpłatnie. Zanim wybierzemy się w podróż, warto w jakiejś lokalnej organizacji rowerowej nabyć książeczkę, w której znajdziemy adres tanich noclegów i lokali, które są ukierunkowane i przyjazne rowerzystom.